جمعه 1397/02/14 - 12:20 ناشناس (تایید نشده)
کارآفرین موفق شهرقدسی؛

خواستن به معنای واقعی کلمه و تلاش و پشتکار رمز موفقیت پرورش دهنده دام

دامداری و دامپروری از جمله عرصه هایی است که از یک سو با سلامت مردم ارتباطی تنگاتنگ دارد و از سوی دیگر به دلیل سهم ویژه محصولات دامی در سبد غذایی خانوار، بستر مناسبی برای کارآفرینی است. در همین راستا گفتگوی اختصاصی خبرنگار بسیج سازندگی با آقای محمد رضا فولادی که در زمینه دام سبک کار میکند و رمز موفقیت خود را خواستن به معنای واقعی کلمه، اراده کردن و به جنگ مشکلات رفتن می داند را در ادامه میخوانیم.
خواستن به معنای واقعی کلمه و تلاش و پشتکار رمز موفقیت پرورش دهنده دام

به گزارش خبرگزاری بسیج سازندگی سپاه حضرت سید الشهدا (علیه السلام):

 محمدرضا فولادی کارآفرین و مدیر موفق دامداری در زمینه دام سبک در گفتگو با خبرنگار بسیج سازندگی درخصوص پرورش دام سبک، اظهار داشت: با بررسی زمینه های اقتصادی فراوان در کشور به مبحث پرورش دام سبک بیشتر علاقه پیدا کردم و ذهنم را درگیر کرد و همین شد که تصمصیم گرفتم تحقیقات میدانی در جهت بالا بردن سطح اطلاعات و تاسیس این مجموعه انجام دهم و گفتنی است که خیلی از کشورهای آسیای جنوب شرقی و نقاط دیگر در بحث دام وارد نشده اند و توان بالایی در این زمینه ندارند. در واقع در مناطق گرمسیر آنچنان بحث دام رواج پیدا نکرده است و علاوه بر اینکه کشورهای دیگر رعایت مسائل شرعی از قبیل ذبح را نخواهند کرد و کیفیت گوشت کشورهای دیگر با ایران بسیار متفاوت می باشد.

این کارآفرین جوان افزود: با در نظر گرفتن قیمت دلار در چند سال گذشته تا به امروز مشاهده خواهیم کرد که با افزایش قیمت دلار قیمت گوشت برزیلی هم به طبع مقرون به صرفه نخواهد بود و در نتیجه روی آوردن به این عرصه از نظر بنده مفید بود و در موارد دیگر اینکه در چند سال گذشته متأسفانه خیلی از روستائیان یا منطقه مکانی خود را ترک کردند یا فرزندان آنها برای کار یا تحصیل به شهرهای بزرگ مراجعه نمودند که همین امر باعث رکود روستاها و مهاجر نشینی و به طبع کم کاری در زمینه امور دام و از این قبیل شده در این مناطق شده است.

فولادی در راستای اقتصاد مقاومتی بودن این شغل بیان کرد: علاقه به بعضی کارها در ذات انسان هست من دوست ندارم چیزی را که با زحمت و تلاش به دست می آورم با التماس و خواهش بفروشم چون برای کار خود ارزش بسیاری قائل هستم. خیلی از عرصه ها مثل پرورش بلدرچین شما باید در یک برهه خاص محصول را بفروش برسانید چون با تاخیر در فروش سودی نخواهید کرد و خیلی ها مجبور می شوند محصول خود را پایین تر از قیمت بازار بفروشند. ضمن اینکه نیاز جامعه به گوشت گوسفند خیلی بیشتر از عرصه های دیگر می باشد. اگر گوسفند را این ماه نخرند ماه دیگر از لحاظ وزنی سنگین تر می توان به فروش رساند حتی اگر چند ماه هم به فروش نرود باز سنگین تر خواهد شد و میتوان در نهایت با قیمت مناسب به بازار عرضه کرد. در نگاه دیگر گوشت، پوست، کود حیوانی همه اینها درآمد محسوب می شوند و بنده اعتقاد راسخ دارم که این عرصه در واقع کار پربرکتی نیز می باشد.

این دامدار شهرقدسی درباره نحوه پرورش دام سبک، خاطرنشان کرد: شاید برای شما جالب باشد که بنده ۴۲ سال پیش در اکبرآباد تهران متولد شدم و به هیچ عنوان با امور دام آشنایی نداشتم. در واقع به عقیده بنده کار پروردگار بود که بنده وارد این شغل شدم. شاید باورتان نشود ولی حتی نمیدانستم برای تغزیه گوسفند کدام علف مورد نیازش است؟ یا اولین باری که گوسفند خریداری کردم و نگهداری میکردم وقتی گوسفندها را برای فروش گذاشتم بعد از چند ماه خریدار مثلا گفت این کیلویی ۷۰۰۰ هزار و این کیلویی ۶۰۰۰ هزار و… بعد پرسیدم چرا؟! شخص خریدار گفت تفاوت بین حیوان ماده و نر را نمی دانی؟ در واقع بنده حتی نمی توانستم جنسیت حیوان را تشخیص دهم، اما در حال حاضر تجربیات بسیاری در خصوص این شغل بدست آوردم و خداوند برکتی بی کرانی در سفره زندگی مان قرار داده است.

کارآفرین شهرقدسی گفت: چند نکته اصلی در این کار وجود دارد که بنده را به این نقطه رساند ابتدا تلاش،پشتکار و علاقه و دیگر تحقیق، مطالعه و استفاده از تجربیات دیگرانی که در این کار موفق بوده اند.

وی افزود: در اصل بیشترین تجربیات را در کار بدست آوردم و نسبت به کار بی تفاوت نبوده ام یعنی اگر مشکلی برای حیوان پیش می آمد علت را پیدا می کردم. حتی شده است که در خصوص علت مرگ حیوان عمل کاربد شکافی هم انجام داده ام و در واقع بنده از تکرار اشتباه متنفرم و در جستجوی تجربیاتی که چون دیگران توجهی نکرده بودند این شاید علت موفقیت من بود.

فولادی گفت: اولین باری که گَله گوسفند گرفتم بعد از زاییدن گوسفند دقت کردم که گله هر روز لاغر تر می شود و مادر نیز کم شیرتر میشد و تحقیقات اساسی کردم و متوجه آن شدم که دوره بارداری آنها ۵ ماهه می باشد. بعدها فکر کردم که چطور دوره بارداری را عقب بندازم که مرداد ماه به دنیا نیایند، کاری که کردم حدود ۴۰ روز قوچ ها را از گله گرفتم که بره ای تیر و مرداد به دنیا نیاید و اینگونه تجربه ها و معلومات بیشتر از قبل شد.

وی تصریح کرد: بنده از ۲۲ راس گوسفند در مساحتی حدود ۵۰ متری شروع کردم و در حال حاضر بالای ۴۰۰ رأس گوسفند دارم. خیلی از دوستان و همکاران وقتی کار بنده را دیدند و تلاش و پشتکارم را نظاره گر بودند آنها نیز تشویق شدند که به این شغل ورود پیدا کنند. به دلیل ایمان به شغل، عشق و علاقه در این کار ثابت قدم ماندم و حتی چندین بار هم در کار ضررهای داشته ام اما آن ضررها هم برای بنده تجربه گرانبهایی محسوب می شد.

وی با بیان اینکه ساز و کار حاکم بر وام های بانکی متأسفانه بسیار بالا می باشد، بیان کرد: بیشتر از اینکه سود به تولید کننده برسد به جیب بانک ها خواهد رفت، بنده هم به ناچار چند مرتبه وام دریافت کرده ام.

وی درخصوص اشتغال زایی و بکارگیری افراد در این پرورش دام افزود: در حال حاضر سه نفر مستقیم در این مجموعه مشغول به کار هستند و امیدوارم در سال جاری با چند شرکت وارد قرارداد شده و در تامین گوشت مورد نیاز اقدام کنم که همین امر باعث می شود نیرو کار بیشتری به مجموعه اضافه شود.

آقای فولادی در مورد مشاوره به دیگران معتقد است: افرادی که وارد عرصه کار آفرینی شوند باید از شکست ها ناامید نشوند و با صبر و پشتکار و انگیزه بالا و توکل بر خداوند کار خود را آغاز کنند. در زمینه شروع کار هم بستگی به طرف دارد اگر فردی بخواهد کوتاه مدت نگه داری کند فصل خاص خود را دارد و اگر بلند مدت نگهداری کند فصل دیگر. اسفند یا اول بهار خرید میش و بره بهتر هست چرا چون علف و ... هست و ییلاق می برند و وزن زیادی هم خواهند گرفت. ولی اگر نیت یه دوره پرواری باشد خب به طبع علوفه را هم تأمین کرده باشد بجز فصل سرما چون حیوان به سرما و رطوبت حساس هست. بخصوص رطوبت اگه دقت هم کرده باشید مشاهده میکنید که مثلا در شمال با وجود این همه سرسبزی ولی این عرصه رشد چندانی نداشته است که به خاطر رطوبت موجود در آن مناطق می باشد.

ایشان می افزاید: در فصل سرما دیگر پرواری نمیزنیم. بنده نژآد شال رو انتخاب کردم. زیرا یکی از برترین نژاد های دنیاست. الان اگر در اینترنت جستجو کنید که برترین نژاد گوسفند معمولاً میزنند رومانف ولی چون خودم شال نگه میداشتم برای من باعث تعجب بود چرا شال ما شبیه رومانف می باشد! بره شال و خود شال تغییر رنگ و بزرگ شدنش جثه و.. همه مثل نژآد رومانف بود. حتی درصد دوقولویی زایی آن نیز مشابه بود. چون شال بیشترین درصد دوقولو زایی را بین 25 نژادی که در ایران هست دارد. تا اینکه به اینجا رسیدم که شال حاصل تلاقی میش شال ایران با نژاد قوچ رومانف کانادا می باشد.

این دامدار نمونه درباره این نژآد توضیح دادند: کل دنیا نژاد عالی ما را میبرند و بر روی آن تحقیقات انجام میدهند و ما غافل مانده ایم. من از همان اول به این نژاد ایمان داشتم و الان خدا رو شکر همه گوسفندان من نژآد شال می باشد و جزء بهترین گوسفندان می باشد. ما قوچ هایی داریم در حال حاضر که قیمتش بالای 4 میلیون می باشد. ما بره قوچ داریم که 2 میلیون هم الان قیمت دارد. این نوع جزء بزرگ جثه ها می باشند که تا 150 کیلو هم خواهند رفت. که ان شاء ا... در جشنواره به نمایش خواهیم گذاشت.

ایشان در ادامه افزودند: من چند ساله فقط دنبال تجربه بودم و مشغول سبک و سنگین کردن کار بنده چون بر روی نژاد کار میکنم و صبر و حوصله این کار را هم خدا به من اعطا کرده و این نژاد تا یک سال و نیم هم رشد می کند. اگر نفر بدنبال سود می باشد بعد از شال بنده قزل را قبول دارم البته نژادهایی مثل مغان و مهربان و... نیز هست.

آقای فولادی در مورد میزان درآمد زایی در این عرصه اظهار می کند: درآمد در این عرصه عالی می باشد، میزان دوقولو زایی هم بالاست. بازار برای دامپروری آنقدر تقاضا دارد که همیشه سود آور خواهد بود.

این فعال اقتصادی در مورد خاطرات زیبا در این عرصه میگوید: من وقتی یه موجودی رو می دیدم که به دنیا می آمد و من زمینه این کار را فراهم می آوردم خیلی خوشحال می شدم از اینکه موجودی را به دنیا آورده ام و در تولید کشور من هم به نوبه خودم سهمی دارم. تولید کننده واقعا دوست دارد باعث پیشرفت جامعه شود و بتواند در زمینه اشتغال زایی کار مثبتی انجام دهد. بنده به دنبال این هستم که شناسنامه بگیرم و در زمینه ژنتیکی وارد شوم.

وی با گلایه از دستگاه های اجرایی و نهادهای متولی در عرصه کشاورزی ابراز داشتند: کشاورزان اگر پرورش ندهند و تولید نکنند اول صدای مردم در می آید و به تبع صدای مسئولین درخواهد آمد. ولی متأسفانه دولت مردان ما در این زمینه کم کاری کرده اند تمام پول ها را صرف کارخانه های میلیاردی که از خارج وارد میشود و اگر یک روز هم مواد اولیه نرسد ورشکست خواهند شد، میکنند و کشاورزی و تولید را راها نموده اند. کشاورزی که رکن اساسی می باشد. این همه امکانات و زمین و ... ولی حمایتی نمی شود در حالی که خیلی از کشورهای پیشرفته با همین تولیدات کشاورزی پیشرفت های قابل ملاحضه ای در بقیه موارد کرده اند. اگر می بینید که کشاورزی ما در سطح جهانی معرفی نشده از کم کاری مسولین می باشد. کشاورز نمیتواند به دنبال آزمون و خطا و آزمایش کردن و... برود، این وظیفه دولت هست که این کار را انجام داده و اطلاعات مفید را در اختیار کشاورزان قرار دهد. اینکه این زمین برای چه کشتی مناسب هست و ... از وظایف دولت هست که باعث رونق کشاورزی کشور خواهد شد.

 

* لازم به ذکر است مخاطبین محترم جهت کسب اطلاعات بیشتر از کارهای اقتصاد مقاومتی یا ثبت تصاویر و گزارشات می‌توانند با شماره ۰۹۳۳۸۵۸۴۲۰۴ تماس حاصل فرمایند.  

 

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد امنیتی
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید.

پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)