یکشنبه 1399/11/19 - 09:43 tehran-admin

افتتاح نمایشگاه و کارگاه قالی و گلیم بافی با حمایت های بسیج سازندگی سپاه شهرستان قدس

به گزارش خبرگزاری بسیج سازندگی سپاه حضرت سیدالشهدا (ع) استان تهران، از میدان قدس که وارد پاساژ قدس می شوی، طبقه اول پشت معاونت اجتماعی ناجا انتهای راهرو که شاید در هیاهوی دنیای تزئینات و خودروی این خیابان زیاد به چشم نیاید. غافل از اینکه درون آن کارگاهی وجود دارد پر از مرواریدهای ناب که خبر از دنیای رنگ و هنر و فرهنگ ایرانی می دهند؛ کارگاه قالی و گلیم بافی که توسط بانوان کارآفرین این شهر راه اندازی شده است. هنرمندانی که با هنر دست خود نقش نگار می زنند بر تار و پود دار قالی؛ آفریدگاران تابلوفرش، فرشینه، گلیم، زیلو و عروسک.

امروز روز افتتاحیه نمایشگاه و کارگاه قالی و گلیم بافی شهر قدس می باشد، که با حمایت های بسیج سازندگی سپاه شهرستان قدس و با هدف ارایه آموزش به علاقه مندان این هنر دستباف با حضور جمعی از هنرمندان و مسوولان شهرستانی آغاز به کار کرد. فرمانده سپاه شهرستان قدس جناب سرهنگ حبیبی، سرکار خانم استاد رضایی از کمیسیون بانوان اتاق تعاون ایران، خانم شمخانی امور بانوان فرمانداری، نماینده امور بانوان شورای شهر، ریاست سازمان فنی و حرفه ای، مسئول اداره کار و امور اجتماعی، مسئول جامع زنان سپاه شهر قدس، فرمانده حوزه الزهرا (س)، فرمانده بسیج هنرمندان، خانم نادری مدیر انجمن بانوان وتسهیل گر حمایت از مشاغل خانگی و جمعی از هنرمندان و بانوان کار آفرین شهرقدس نیز حضور دارند.

به سراغ خانم پرویزی می رویم، او که مدیر این کارگاه است بیش از آنکه هنرمند باشد و کارآفرین، مادر است، مادری که به خوبی هنر خلق قالی و گلیم را قرار است در شهرستان جا بندازد. خانم پرویزی فعال ورزشی که ۵ماه در حوزه بافندگی فعالیت دارد گفت: زمینه های حمایت از بانوان درحوزه فرش وگلیم توسط مسئولان باید فراهم شود با شناسایی افراد بافنده وایجاد انگیزه در بخش فروش نیز کمک کنند. بسیاری از بانوان هنرمند درشهر هستند و محلی برای فعالیت ندارند و دیده نمی شوند و از مسئولان درخواست داریم که از بانوان هنرمند که در کنار مشکلات زندگی دست از هنر برنداشته اند را حمایت کنند تا تولیدات آنها در بازار فروش نیز جایگاهی داشته و بتوانند دربخش صادرات نیز ورود پیدا کنند .

خانم پرویزی می گوید: با هزینه ی کم و حمایت های بسیج سازندگی این کارگاه را راه اندازی کردیم، چندین گروه هستیم که اگر حمایت شویم، می توانیم این تعداد را به چند برابر برسانیم. دوست دارم این هنر در شهر قدس با استقبال همه مردم هم مواجه شود، تا بتوانند برای خود شغلی دست و پا کنند. ما حمایت مسئولین را برای گسترش این کار می خواهیم، چون ثابت کردیم که می توانیم.

اینجا طعم تلخ بیکاری را حس نمی کنی، اینجا، کافی است حمایت شوی تا بتوانی تابلو فرش های نفیسی خلق کنی، خانم پرویزی با اشاره به اینکه پیشبینی می شود در آینده نزدیک 20 نفر اشتغال مستقیم و 80 نفر اشتغال غیر مستقیم در این حوزه داشته باشیم، اضافه کرد: برای توان افزایی این واحد تولیدی ارزشمند تمام تلاش خود را به کار خواهیم بست. این بانوی کارآفرین قصد دارد که کارش را توسعه داده و روزی یک کارآفرین بزرگ‌شده و دست دیگر بانوانی که به لحاظ مالی مشکل دارند را نیز بگیرد.

این بانوی سخت‌کوش می‌گوید: در حال حاضر با کمک سرکار خانم سهیلی و خانم حسنی که آموزش هنرجویان را بر عهده دارند توانسته ایم بانوان زیادی را وارد این عرصه نماییم. او از مسئولان می‌خواهد از زنان سرپرست خانوار و هنرمندان این عرصه حمایت بیشتری داشته باشند. این بانوی کارآفرین می‌گوید اگر مرکزی به‌صورت دائمی برای فروش محصولات وجود داشته باشد کارشان رونق بیشتری خواهد داشت.

خانم پرویزی، در حاشیه افتتاح نمایشگاه در گفت و گو با خبرنگار بسیج سازندگی، از علاقه مندان به فراگیری این هنر خواست برای فراگیری بافت قالی و گلیم ‌به محل یادشده مراجعه کنند.

نفر بعدی جناب سرهنگ حبیبی بود که با اشاره به میمنت این افتتاحیه با روز زن ضمن تبریک روز زن و گرامیداشت دهه فجر بیان داشت: بسیج شبکه و نهادی مردمی است وتوانمندی ها و ظرفیت های بسیاری در جامعه دارد و درکنار تمام محدودیت های موجود در جنگ اقتصادی باهمپوشانی  وهم افزایی میتوان حمایت های لازم را دربخش اقتصادی ایجاد کرد.

ایشان با اشاره به اینکه شهرستان قدس که دارای صنایع‌دستی متعددی است و هنرمندان این شهرستان نیز در حوزه قالی و گلیم‌بافی نیز حرف برای گفتن دارند. ایشان افزودند: حمایت از کارآفرینان و تولیدکنندگان در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به نام جهش تولید نام‌گرفته است امری ضروری است و می‌طلبد تا مسئولان شهرستانی به این مهم بیش‌از پیش توجه داشته باشند و با یاری کارآفرینانی از این‌دست به رونق تولید کمک کنند.

فرمانده سپاه شهر قدس افزودند: با توجه به اینکه بخشی از کار شاغلین این کارگاه در خانه انجام می شود، حضور پر رنگ در خانواده نیز تحت الشعاع آن قرار نمی گیرد. این حرفه از آنجا اهمیت خود را نشان می دهد که می‌تواند برای خانم هایی که به هر دلیلی شرایط حضور در خارج از خانه را ندارند، کار آفرینی کند.

جناب حبیبی اشاره نمودند که وظیفه ذاتی سپاه امورات دیگر است ولی همیشه در تمام عرصه های اقتصادی یار و یاور تولید کنندگان کشور بوده و حمایت ویژه خود را از همه تولید کنندگان داشته و خواهد داشت.

نفر بعدی سرکار خانم استاد رضایی بودند که ضمن صحبت های مفصل با تولید کنندگان بر حمایت های کمیسیون بانوان اتاق تعاون ایران از تمام بانوان تولید گر شهر قدس اشاره نمودند.

همچنین جناب نجیب زاده مسئول اداره فنی و حرفه ای شهرستان به اقدامات اداره فنی و حرفه ای و طرح استاد و شاگردی اشاره نمودند و آمادگی خود را برای حمایت و آموزش لازم از بانوان کارآفرین و فعال شهرستان اعلام نمودند.

در این راستا جناب مرادی با اشاره به اینکه اداره کار با حمایت ویژه از کارآفرینان، در راستای استفاده از تسهیلات کار آفرینی کم بهره برای توسعه ی کارگاه‌های شهرستان اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

همچنین مسئول امور بانوان شورای شهر در آیین افتتاح این کارگاه ضمن تاکید به لزوم حمایت همه جانبه از بانوان کار آفرین شهرستان قدس در راستای توان افزایی اقتصاد خانواده، اظهار کرد: هنر تابلو فرش و گلیم بافی از هنرهای اصیل ایرانی است که لازم بود بیش از پیش در شهر قدس نمود خود را نشان دهد. اینکه زنان ما بتوانند اینگونه کار کنند مایه ی مباهات است.

در پایان ایشان با اشاره بر اینکه مجموعه شورای شهر و شهرداری نیز آمادگی خود را برای حمایت از تولید کنندگان خرد شهرستان اعلام خواهد کرد

 

 

 

 

 

 

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
کد امنیتی
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید.

پایتخت ایران کجاست؟ (به فارسی تایپ کنید)