شناسه خبر :۲۹۳۱

با پرورش بلدرچین ۵ شغل مستقیم ایجاد کردم

گوشت بلدرچین خوش مزه و کیفیت آن به مراتب بهتر از گوشت مرغ است و گوشت و تخم بلدرچین خوراکی بسیار کامل و ایده آل از لحاظ پروتئینی که خصوصاً مصرف آن برای کودکان، زنان حامله و افراد مسن بیشتر توصیه می شود. در چند سال گذشته کار پرورش بلدرچین در کشور نیز با جدیت بیشتری دنبال شده و مصرف آن آرام آرام رو به گسترش و توسعه است.
نسخه مناسب چاپ

امیر قرنلی کارشناس امور دام و کار، پرورش بلدرچین با اشاره به نقش اقتصاد مقاومتی و فعالیت های خود اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی مفهومی است که به عنوان راهگشای برون رفت اقتصاد کشور از وضیعت نابسامان کنونی از سوی مقام معظم رهبری مورد تاکید است.

چطور شد که این شغل را آغاز کردید؟
درباره علت انتخاب عرصه پرورش بلدرچین باید بگم، «بلدرچین پرنده بسیار کم توقعی است، این پرنده مقاومت بسیار بالایی در برابر بیماری های طیور دارد و در طول دوره پرورش نیازمند هیچ واکسنی نیست. گوشت بلدرچین بسیار لذیذ و خوشمزه و سرشار از مواد مغذی است، بلدرچین فضای زیادی برای پرورش و رشد نیاز ندارد. همچنین این پرنده بلوغ جنسی زود رس دارد و در ۳۵ روزگی بالغ می شود و تخم می گذارد. این در حالی است که هیچ کدام از طیور به این سرعت به بلوغ نمی رسند. طول دوره جوجه کشی هم فقط ۱۷ روز است.

مجموعه این بررسی و تحقیق ها باعث شد که پرورش بلدرچین از هر نظر توجیه اقتصادی و سودآوری بالا داشته باشد. مسئله بعدی اینکه پرورش بلدرچین مربوط به رشته تحصیلی بنده بوده و به طبع علاقه به این رشته سبب شد که بنده به وارد این شغل شوم.

درمورد مزیت و چالش های که در این کار با آن سر و کار دارید بفرمایید؟

این کار یک کار مشکل و سختی است باید تحمل بوی بد در سالن و پشه های پراکنده در هوا را داشت، که خیلی ها ندارند. علاقه به کار تولیدی، تأمین پروتئین حیوانی مورد نیاز جامعه و تشویق بسیج سازندگی بنده را راغب کرد که وارد این عرصه بشم و کشاورزی در همه دنیا یک کار پرسود ولی نیاز به تلاش فراوان می باشد.

شروع کار به چه صورتی بود؟
شروع کار را با پول نقد خودم (چون بنده پیمانکار آبیاری هم هستم) آغاز کردم و از جاهای دیگه هم پول به کار تزریق کردم و بعلاوه اینکه از بسیج سازندگی ناحیه شهر قدس تسهیلاتی رو دریافت کردم. البته درصد وام بالا بود ولی بازم خیلی به کار کمک کرد و در پیشرفت کار خیلی موثر بود. در کل از هر جایی تونستم پول وارد کردم تا بتوانم پرنده ها رو حفظ نمایم. اگر بخواهی کار توجیح اقتصادی داشته باشد نمی شود با ۳۰۰۰ تا پرنده شروع کرد. ولی اگر بخواهی این کار کاری سود آور و اشتغالزا باشد و بتوانی هم هزینه های خود و هم هزینه های کارگران را تأمین کنی باید حداقل۱۰/۰۰۰ هزار پردنده داشته باشید و مساحت مورد نیاز برای این کار هم تقریباً ۲۰۰ متر سالن می باشد و در مکانی سالن گرفته شود که اجاره بها پایین باشد، جاهایی مانند مناطق حاشیه ای باغات که پول آب و برق هم کشاورزی حساب گردد.
چالشی که با آن مواجه شدم ابتدای کار ندادن مجوز بود که موجب دلسرد شدن کار تولیدی می شود و مشکل اساسی که پرورش دهندگان بلدرچین را در آزار می دهد عدم صدور مجوز به این مراکز تولیدی می باشد و جهاد اصلأ مجوزی بابت این مراکز نخواهد داد و بنده هر وقت هم مراجعه نمودم با در بسته مواجه شدیم. البته هر استانی برای مجوز دادن متفاوت است ولی استان تهران و جهاد کشاورزی شهریار در پاسخ گفتند که حتماً باید حداقل یک هکتار زمین داشته باشید و چرخه کامل رو باید رعایت کنید تا شاید مجوز داده شود. یعنی مراحل جوجه کشی، کشتارگاه، بسته بندی و همه مراحل باید رفت و همه ما واقف هستیم برای راه انداختن این چرخه بزرگ و وسیع مورد نظر جهاد هزینه ای بالغ بر ۱ میلیارد پول لازم است.

خیلی از جوانان فارق التحصیلی ما هم وقتی این موانع رو در مقابل خود می بینند با خود به این نتیجه می رسند که چرا خودشون رو به دردسر بندازن و این همه زحمت و استرس رو به جون بخرن؟! ۱ میلیارد خود را در بانک میگذاریم و سود آن رو به جیب میزنیم!؟
در کل جهاد به این امور تولیدی مجوزی نخواهد داد و چندین بار هم شنیدم که اقدام به جمع آوری پرنده ها و بردن به بهونه مریضی و … کرده اند، در حالی که پرنده ها هیچ مشکلی نداشتند و حتی برای اثبات آن به آزمایشگاه هم برده شده اند ولی به هر حال به بهانه مختلف این کار را انجام می دهند و هیچ کاری هم از دست تولید کننده بر نمی آید.

یعنی جهاد علاوه بر اینکه کمکی برای این کار نکرده بلکه قصد جمع آوری اینطور مشاغل تولیدی را نیز دارد. چون قدرت هم دست این ارگان ها می باشد و شروع به پلمب این مراکز به بهانه عدم مجوز می نمایند. در واقع آن مطالبی که در مورد اقتصاد مقاومتی گفته می شود متاسفانه فقط در حرف باقی مانده است. خیلی از دوستان ما نیز به خاطر همین امور مجبور شدند با ضرر وسایل و پرندگان خود را فروخته و را به شغل های دیگر رو بیاورند. خیلی ها هم به خاطر اینکه از بسیج سازندگی وام دریافت نموده اند و توان بازپرداخت آن را نداشتند با مشکلات عدیده ای مواجه شده اند و قسط وام هایشان را از ضامن های آنها دریافت می نمایند.

شما به چه طریقی کار میکنید؟
ما هم در زمینه پرنده تخم گذار و هم گوشتی تلاش میکنیم و خدا رو شاکریم به سمت جوجه کشی هم می رویم. در واقع می توان اینطور گفت که با ۲۰ میلیون وام نمیتوان اینطور مراکزی رو به صورت یک کار تولیدی و اشتغالزا و اصولی پیش برد. در واقع باید یک برنامه ریزی دقیق برای این کار داشت. تعداد پرندگان هم باید بالا باشد که صرفه اقتصادی داشته باشد. ورودی و خروجی ها نیز باید هم خوانی داشته باشد و باید در بحث حسابداری از نرم افزار استفاده کنیم و اگر با اصول و برنامه ریزی جلو نروید مجبور به جمع آوری این کار خواهید شد. خیلی ها هم متاًسفانه چون علم و دانش لازم این کار رو ندارند مجبور شدند از کار کنار بکشند و بعضی ها هم مثل ما که تمام تلاشمون را برای نگه داشتن کار تولیدی داریم کم کم دلسرد خواهیم شد چون در این کار هیچ امنیت شغلی وجود ندارد و استرس کار بالا می باشد.

وضعیت بازار از لحاظ اقتصادی به چه صورتی می باشد؟
در این میان بعضی از سال ها مانند سال ۹۴ که قیمت تخم خیلی پایین بود باعث شد که بعضی از تولید کنندگان ضرر زیادی را تحمل نموده و حتی خیلی تخم ها رو دور ریخته یا قاطی کود کرده اند زیرا هیچ صرفه اقتصادی برای آنها نداشته است. این وضعیت به خاطر بازار عرضه و تقاضا اتفاق می افتد یعنی یه سری افراد وارد بازار می شوند با وام و بدون پشتوانه فکری، علمی، اقتصادی و بدون بازاریابی و اینطور میشه که زود هم با مشکل مواجه خواهند شد.
در اقتصاد کشاورزی یک نظریه هست بنام تار عنکبوت که به این صورت که سالی که فروش یک محصول خوب هست همه به سمت کشت یا تولید آن محصول خواهند رفت مثلا تخم و گوشت بلدرچین این میزان هست پس ما هم بریم این کار رو انجام دهیم. این باعث افزایش عرضه خواهد شد و اگر بازار کشش لازم را نداشته باشد یا اشباع شده باشد تولید کننده با ضرر مواجه خواهد شد. اینطور میشه که سال ۹۵ قیمت به پایین ترین حد خواهد رسید ولی سال ۹۶ برعکس خواهد شد. به طوری که تقاضای بازار در حدی بود که بنده توان جوابگویی رو نداشتم. یعنی هر چقدر تخم مرغ داشتیم پیش فروش می رفت. و پک تخم مرغی که ۸۰۰ تومان بود به ۱۴۵۰ تومان رسید. خدا رو شکر مصرف هم کم کم داره بین مردم بیشتر میشه و فرهنگ استفاده از تخم و گوشت بلدرچین به خاطر خواصی که داره بین جامعه ترویج میشه و مزایای فراوانی هم دارد.
درخواست شما بعنوان یک کارآفرین از مسئولین چیست؟ 

این که وقتی شما یه وام به عنوان تولید و اشتغال در اختیار یک جوان قرار می دهید، حداقل یک نامه ای یا مجوزی نیز داده شود که ما بتوانیم در این سالی که رهبری در مورد اقتصاد مقاومتی و تولید اشتغال تاکید بسیاری کردند ما نیز بتوانیم کاری را برای تولید و اشتغال در کشورمان انجام بدهیم. چرا باید دوستان ما که در این رشته فعالیت می کردند تک تک از کار زده شوند؟! مسئولین هم هیچ پیگیری نمی کنند که چرا فلان واحد تولیدی بر چیده شد و ما وام هم نمیخوایم فقط یه مجوز داده برای تولیدی های کوچک ارائه شود تا بتوانیم با امنیت کامل کار کنیم و تمام زندگیمان با ریسک و استرس همراه نباشد..

بنده در حال حاضر ۱۰/۰۰۰پرنده دارم که ۲۵ میلیون فقط پول بلدرچین ها می باشد بقیه موارد مثل قفسه و وسایل و فضای کار که حالا فکر کنید فردا جمع آوری شود و به هر بهانه ای پرنده ها رو ببرند، زندگی چند خانواده به همین راحتی به سمت نابودی خواهد رفت
در حال حاضر حدود ۵ نفر مستقیم و ۱۵ نفر غیر مستقیم (مانند حمل و نقل، توزیع و پخش و …) در اینجا مشغول به فعالیت هستند. درآمد هم سال به سال متفاوت می باشد، بطور مثلا سال ۹۶ خوب بوده و در سال های با روند تار عنکبوتی ممکن است برای سال آینده اتفاق بیفتد و همچنان خطر این کار احساس می گردد.

سخن شما برای جوانانی که می خواهند در این حرفه وارد شوند چیست؟

شخصی که میخواد شروع کند بهتر است هم پرنده تخم گذار و هم گوشتی را داشته باشد در واقع سبد هایی متفاوتی را تهیه کند و همچنین بهتر اینکه یک سالن ۲۰۰ متری یا دو سالن ۱۰۰ متری مجزا داشته باشد و در یک سالن قفسه پرنده های تخم گذار را نصب کند و در سالن دیگر جوجه کشی کند چون اگر خود فرد بتواند جوجه کشی کند بطور مثال ۱۶۰۰ تومان هزینه دارد ولی اگر بخواهد از بازار خرید کند باید ۲۵۰۰ تومان هزینه کند تا جوجه خریداری کند بعلاوه هزینه حمل و نقل که میتواند خود کفا باشد..

در واقع اگه بتواند چرخه را کامل در دست داشته باشد سودآوری بیشتری خواهد داشت. همچنین رعایت اصول بهداشتی خیلی مهم و اینکه از جاهایی پرنده را تأمین کند که مطمئن باشد پرنده در سلامت کامل است.

اگر اصول و  استانداردها دقیق انجام شود سود بیشتری کسب خواهد کرد. بهترین فصل هم بهار می باشد باید دقت داشت بلدرچین چون پرنده حساس و کوچیکی می باشد اگر دما کاهش یا افزایش داشته باشد بر روی تخم گذاری تأثیر بسیاری خواهد داشت. دمای فضا در بهترین حالت بین ۲۳ الی ۲۵ درجه باید باشد. دمای سالن باید اتوماتیک باشد یعنی سنسورهای که دما را خودکار تنظیم می کنند در سالن نصب گردد. در این حالت است که می شود در حدود ۸۰ درصد از سالن بهره برداری کرد.

.

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها