رئيس سازمان بسيج سازندگي کل کشور تاکيد کرد:
شناسه خبر :۴۳۷۳

لزوم تلاش فرماندهان حوزه ها در گسترش صندوق هاي قرض الحسنه در جامعه

رئيس سازمان بسيج سازندگي کل کشور به اهميت نقش فرماندهان در اشاعه اين سنت حسنه اشاره کرد و خواستار تلاش بيشتر فرماندهان حوزه ها و نواحي در بسط و گسترش اين صندوق ها در جامعه بودند.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش خبرگزاری بسیج سازندگی سپاه حضرت سید الشهدا (علیه السلام) استان تهران

به گزارش خبرگزاری بسیج سازندگی سپاه حضرت سید الشهدا (علیه السلام) سردار غلامی رئیس سازمان بسیج سازندگی کل کشور در میان جمع فرماندهان نواحی و حوزه های سپاه حضرت سید الشهدا (علیه السلام) استان تهران ضمن تبریک حلول ماه مبارک رمضان اظهار داشت: بسیج سازندگی از بدو تأسیس تاکنون همواره همکار و در کنار دولت ها و دستگاههای اجرایی بوده است و در جهت حل مشکلات مردم و برداشتن باری از دوش مردم تلاش نموده است آنچه که در بسیج سازندگی به عنوان هدف اصلی و مهم بوده است تقویت نظام اسلامی و یاری رساندن به مردم و رفع فقر و محرومیت زدایی در جامعه است که در قالب صندوق های قرض الحسنه درصدد تحقق آن می باشیم.

سردار غلامی با اشاره به اینکه: یکی از تفاوت های اساسی مکتب اقتصادی اسلام با سایر مکاتب اقتصادی، توجه خاص به نیازمندان، آسیب دیدگان و اقشار ضعیف جامعه است و برای تامین نیازهای معیشتی آنان، راهکارهای انسانی و مناسب با شان و کرامت انسان در نظر گرفته شده است. یکی از این راه هایی که در قرآن و روایات مورد تشویق و ترغیب جدی بوده، اعطای قرض بدون بهره و به اصطلاح قرض حسن یا قرض الحسنه است. فرد نیکوکار با دادن بخشی از اموال خود به فرد نیازمند، احتیاج او را تامین می کند و او را قادر می سازد، برخی فشارهای پدید آمده در زندگی را با کمک همنوعان پشت سر بگذارد .

ایشان با اشاره به فلسفه صندوق های قرض الحسنه که با هدف خیر خواهانه و با شیوه های کاملاً اسلامی فعالیت می کنند، بیان داشتند که نیاز افراد بر مبنای همیاری پاسخ داده شود نه اینکه شانس افراد در قرعه‌کشی و یا میزان تمکن مالی آنها باعث شود بتوانند به تسهیلات قرض‌الحسنه دست پیدا کنند. و چون مشکل اعتماد هم در این صندوق‌ها کمتر است، بسیاری از هزینه‌های اجرایی که در بانک وجود دارد را در اینجا شاهد نیستیم و شاید بحث وثیقه هم در اینجا مطرح نیست و به این امر یکی از مزیت های این صندوق ها می باشد و ما باید به عنوان یک کارکرد مثبت به آن نگاه کنیم.

سردار غلامی تصریح کرد: جایگاه مساجد و کارکرد اقتصادی این مکان مقدس در رفع فقر و بی‌عدالتی به ویژه در صدر اسلام بر کسی پوشیده نیست. در شرایط امروز که مشکلات اقتصادی زیاد شده صندوق‌های قرض‌الحسنه در مساجد برای رفع مشکلات اقتصادی مردم و رفع فقر و محرومیت و برقراری عدالت اجتماعی و کمک به تشکیل بنیان خانواده در اسرع وقت و بدون هیچ‌گونه تشریفات ایجاد شده‌اند و بانیان با نیت قربه الی الله و برای رضای خدا بدون هیچ‌ چشمداشت مالی اقدام به تأسیس صندوق‌های قرض‌الحسنه کرده‌اند تا علاوه بر احیای این سنت مورد تاکید اسلام، مشکل‌گشای مردم در سختی‌ها و مصایب آنها باشند. قرض‌الحسنه ثواب مضاعف نسبت به انفاق دارد و در آیات و روایات قرآنی به عنوان قرض احسن معرفی شده است.

مسئول سازمان بسیج سازندگی کل کشور با اشاره به اینکه صندوق های قرض الحسنه به عنوان یک پدیده مثبت اجتماعی چرخش سریع کلید کارگشایی در قفل تامین بخشی از نیازهای مالی و اضطراری برای اعضای آنهاست. این صندوقها کاغذبازی های متداول، معرفی ضامن و زمان بری های گاه چندین ماهه برای طی شدن مراحل کار در منابع رسمی پولی را ندارند. مضاف اینکه پارتی بازی هم اساسا در فلسفه ایجاد اینگونه صندوق های قرض الحسنه جایی ندارد. تنها اعتماد، سرمایه معنوی و داد و ستد این گونه صندوقها محسوب می شود. تار و پود صندوق های قرض الحسنه، واقعیت مفاهیم همدلی و همت جمعی را برمی تاباند.

سردار غلامی با اشاره به پیگیری ایجاد صندوق های قرض الحسنه در ۱۵ نواحی استان تهران در فاز اول و معرفی تسهیلگر و اعزام به دوره های آموزشی اهم فعالیت های بسیج سازندگی در این استان را تشریح کردند. ایشان به اهمیت نقش فرماندهان در اشاعه این سنت حسنه، خواستار تلاش بیشتر فرماندهان حوزه ها و نواحی در بسط و گسترش این صندوق ها در جامعه بودند.

 

 

 

 

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها