شناسه خبر :۶۵۶

شهریار قطب تولید میوه خشک / صادرات ۵ تنی میوه خشک شده به کشور قطر

نسخه مناسب چاپ

شهرستان شهریار در جنوب غربی پایتخت به برکت باغات و زمین‌های زراعی فراوانش از گذشته تاکنون قطب تولید میوه و تره‌بار کشور بوده است. علم و دانش روز در کنار اینقابلیت بالفعل سبب شده است تا طی سال‌های اخیر علاقه‌مندان به صنایع تبدیلی سرمایهخود را به این شهرستان بیاورند و شهریار قطب صنایع تبدیلی شود.

احسانقاسمی و سعید ضمیری از آذر ماه سال ۹۵ در روستای باغدشت شهرستان شهریار یک شرکتمیوه خشک‌کنی راه‌اندازی کرده‌اند.

صادرات ۵ تنی ازشهریار به قطر

احسانو سعید علت انتخاب روستای باغدشت برای فعالیت اقتصادی را ارزان بودن زمین و امکانراه‌اندازی کارگاه تولیدی بزرگ با اجاره پایین‌تر، فراوانی باغات میوه، خرید جنسبدون واسطه و باکیفیت از کشاورز و محرومیت‌زدایی و کمک به اقتصاد منطقه عنوان می‌کنند.

بیشترکشاورزان این منطقه به دلیل اینکه توان فروش محصول در تهران و دیگر استان‌ها راندارند، مجبور می‌شوند محصول خود را با قیمت نازلی به دلالان بفروشند. راه‌اندازیصنایع تبدیلی در این منطقه باعث شده است که بخشی از محصول باغات منطقه با قیمتمناسب از باغدار خریداری شود. گفتنی است، ایجاد اشتغال پایدار و بومی برای تعدادیاز اهالی منطقه از مزایای دیگر فعالیت احسان و سعید به شمار می‌آید.

ایندو فعال اقتصادی برای انجام بهتر فعالیت‌شان، محل اسکان و زندگی خود را نیز نزدیکمحل کارشان انتخاب کرده‌اند.

ایندو شریک جوان، سابقه صادرات محصولات کشاورزی در حوزه خشکبار را نیز داشته‌اند و درحال حاضر تصمیم دارند تولید خود را به اندازه‌ای گسترش دهند که بتوانند افزون برتأمین نیاز کشور، صادرات نیز داشته باشند. اولین محموله صادراتی به وزن پنج تنچندی پیش بارگیری و به مقصد قطر صادر شد.

سرمایهمورد نیاز

سرمایهاولیه این کارگاه ۶۰۰ متر مربعی، ۱۰۰ میلیون تومان بوده است که نصف این سرمایه صرفخرید دستگاه‌ها و ماشین‌آلات شده است. احسان و سعید برای این مکان ۶۰۰ متریماهیانه دو میلیون و چهارصد هزار تومان اجاره می‌دهند. با راه‌اندازی این کارگاه،برای هشت نفر از زنان سرپرست خانوار منطقه اشتغال‌زایی شده است.

اینشرکت از اوایل اسفند ماه ۹۵ تولید خود را با تولید دو تن میوه خشک در ماه آغاز کرد . در مدت شش ماه ازشروع این کار، احسان و دوستش توانسته‌اند نحوه خشک کردن انواع میوه‌های بهاره وتابستانه را تجربه کنند. میوه‌هایی از قبیل نارگیل، انبه، آناناس، زرد‌آلو، خربزه،ملون، طالبی، انواع پرتقال، توت‌فرنگی، کیوی، آلوی شابلون، سیب، انجیر، گلابی،گوجه‌فرنگی، زغال‌اخته و ...

خشککردن میوه به روش ارگانیک و بدون افزودنی شیمیایی

بیشترشرکت‌های میوه خشک‌کنی برای جلوگیری از اکسید شدن و تغییر رنگ میوه‌هایی، مانندسیب و موز، معمولاً از بعضی مواد شیمیایی همچون اکسید سولفور استفاده می‌کنند کهاین مواد برای بیماران آسمی و افراد مبتلا به مشکلات معده آسیب‌زاست.

گفتنیاست، این شرکت در مرحله خشک کردن هیچ نوع ماده شیمیایی به میوه اضافه نمی‌کند.احسان در این زمینه می‌گوید: با توجه به تجربه‌ علمی و عملی که به دست آورده‌ایم،در مرحله خشک کردن شک دمایی به میوه می‌دهیم و اصطلاحاً عملیات خشک کردن میوه رادر حالت بخار اشباع انجام می‌دهیم که در جریان آن ابتدا میوه مغزپخت می‌شود و سپسعمل خشک کردن انجام می‌گیرد. این روش سبب می‌شود محصول به دست آمده هم تردتر شود وهم طعمش حفظ شود.

میوهخشک

جایگزینچیپس و پفک

پدرو مادرهایی که به دنبال اصلاح سبک غذایی خود و فرزندان‌شان هستند، برای جایگزینیمواد خوراکی سالم و مقوی به جای چیپس و پفک، می‌توانند از محصولات این شرکت که باویژگی‌های خاص و متناسب با ذائقه کودکان تولید می‌شود، استفاده کنند. .

شرکتمذکور به دنبال تولید انبوه محصولات ترکیبی از پودر و برگه میوه‌ها به صورتارگانیک است که افزون بر دارا بودن منافع ویتامینی برای کودکان و بزرگسالان،قابلیت شکنندگی شبیه چیپس و پفک را داشته و مورد پسند علاقه‌مندان به تنقلات باشد احسان می‌گوید،محصولاتی که با این هدف تولید کرده‌اند، مورد استقبال مصرف‌کنندگان قرار گرفته است.

ایندو جوان خوش‌ذوق به این سطح از فعالیت اکتفا نکرده‌اند و در آینده تلاش دارند خطتولید پودر میوه را راه‌اندازی کنند. احسان می‌گوید: پودر میوه در کشور مصرف زیادیدارد. کارخانه‌های تولیدکننده کلوچه‌های میوه‌ای، شرکت‌های بستنی و... به شکلانبوه از این محصول استفاده می‌کنند و با وجود اینکه ایران ظرفیت تولید و تأمینمصرف داخلی و حتی صادرات انبوه پودر میوه را دارد، در حال حاضر شاهد واردات گستردهاین محصول در کشور هستیم.

خشککردن میوه

با ماشین‌آلات ایرانی

شرکت‌هایبزرگ و فعالی در کشور وجود دارند که همه دستگاه‌های صنعتی خشک‌کن، فرآوری و بسته‌بندیمیوه و سبزی را تولید می‌کنند که احسان و سعید ماشین‌آلات خود را از این شرکت‌هاخریداری کرده‌اند و از عملکرد و کیفیت آن نیز رضایت کامل دارند.

بسیجسازندگی به دنبال

توسعه صنایع تبدیلیدر شهریار

احسانیکی از مهم‌ترین موانع بر سر راه‌اندازی مشاغل تولیدی در کشور را قوانین دست‌وپاگیر اداری و طولانی بودن سیر دریافت مجوزها، تأییدیه‌ها و استعلامات می‌داند. باوجود این، بسیج سازندگی شهریار با شناسایی کارگاه‌های میوه خشک‌کنی در سطح شهرستان،اقدام به خدمات‌دهی در زمینه‌های آموزشی، معرفی شرکت‌های تولیدی ماشین‌آلات اینحرفه در کشور، راه‌اندازی نمایشگاه‌های فصلی در شهرستان و پایتخت و اعطای تسهیلاتبه فعالان کرده است که به گفته آقای قاسمی این نوع کمک‌ها تأثیر فراوانی در گسترشو پیشرفت صنایع تبدیلی در منطقه خواهد داشت.

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها