شناسه خبر :۴۶۱۷

احیای مراتع بیابانی با پرورش شتر مرغ

نسخه مناسب چاپ

به گزارش خبرگزاری بسیج سازندگی استان تهران و به نقل از خبرگزاری صداوسیما، جواد رییس مرکز تحقیقات آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان تهران در حاشیه بازدیداز  اولین طرح سیستم "پرورش شترمرغ در فضای باز" دلایل شکست تعداد زیادی از سرمایه گذارانی که به پرورش شترمرغ روی آورده بودند را هزینه بالای تولید دانست و افزود: هزینه بالای پرورش شترمرغ موجب شد افرادی که اقدام به سرمایه گذاری در این فعالیت کردند، به این نتیجه برسند که پرورش شترمرغ توجیه اقتصادی ندارد.

حسن پور با تاکید بر اینکه سیستم "پرورش شترمرغ در فضای باز" هزینه‌ها را به حداقل می‌رساند، ادامه داد: سازگاری شترمرغ با محیط بیابانی به شکلی است که می‌توان این پرنده را با کمترین سرمایه گذاری اولیه پرورش داد.

حسن پور اضافه کرد: در سیستم پرورش شترمرغ در فضای باز، به دلیل توان تغذیه این پرنده از گیاهان مناطق شور و خشک ۷۰ درصد نیاز به تامین نهاده‌های دامی کاهش می‌یابد، همچنین بی نیاز به ساختمان و تجهیزات خاص است که این عوامل هزینه تولید را به کمترین مقدار می‌رساند.

وی یاد آور شد: بر اساس برآورد محققان این پرنده توانایی آن را دارد که حدود ۷۰ درصد غذای خود را از بیابان تامین کند و تنها نیاز به حدود ۳۰ درصد مکمل غدایی دارد.

حسن پور میزان صرفه جویی هزینه پرورش شتر مرغ در فضای باز درمقایسه با فضای بسته را قابل توجه عنوان کرد و افزود: اجرای این طرح از چند جنبه مانند کاهش نیاز به واردات گوشت، کاهش نیاز به واردات نهاده‌های دامی، اشتغالزایی برای مناطق محروم و جذب توریسم در مناطق بیابانی حائز اهمیت است.

وی تاکید کرد: ما توانستیم ثابت کنیم پرورش شتر مرغ در فضای باز بیابانی کشور بدون سرمایه گذاری اولیه شدنی است و حتی به سود خوب اقتصادی هم می‌رسد.

حسن پور مناطق مناسب برای اجرای سیستم پرورش شتر مرغ در فضای باز را مراتع کم بازده با گیاهان شور پسند و خشکی پسند عنوان کرد.

وی تعداد تخمگذاری شترمرغ در فضای باز را بیشتر از فضای بسته عنوان کرد و گفت: شاید در یک ماه اول افت تولید وجود داشته باشد اما به دلیل قدرت سازگاری بسیار بالا، در مدت زمان کوتاهی به حداکثر تخم‌گذاری می‌رسد و حتی تعداد آن از فضای بسته نیز بیشتر می‌شود .

به گفته رییس مرکز تحقیقات آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان تهران ؛ طرح پایلوت در ۳ مرحله  تعریف شده است که فاز اول رهاسازی در فضای محدود و فاز دوم رهاسازی در فضای باز به اتمام رسیده و تنها فاز سوم وارد شدن به تحقیقاتی باقی مانده تا کارشناسان داخلی بتوانند تمام نیازها مانند؛ تغذیه، اصلاح نژاد و تولید را مورد بررسی قرار دهند.

معاون روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری با استقبال از اجرای این طرح در مناطق بیابانی و محروم کشور اعلام کرد به کسانی که در زمینه پرورش شتر مرغ در فضای باز اقدام کنند تسهیلات کم بهره پرداخت می شود.

رضوی افزود: همچنین امکانات در اختیار مراکز تحقیقاتی کشاوزی قرارداده می شود تا پژوهشکده های مرتبط با این رشته درمناطق مختلف کشور راه اندازی شود.

طرح پایلوت پرورش شتر مرغ در فضای باز در مرکز تحقیقات کشاورزی استان تهران در  ورامین اجرا شد قرار است این طرح در سراسر کشور اجرا شود.

 

Loading Video.‎.‎.‎

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها